Türkmen Lideri, başarılı sporcuları ödüllendirdi

September 20, 2016

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 3-8 Eylül 2016 tarihlerinde Kırgızistan’ın Çolpanata kentinde düzenlenen 2. Dünya Göçebe Oyunları’nda madalya kazanan Türkmen sporcuları ödüllendirdi. Sayın Devlet Başkanı, sporcuları kazandığı başarısı hem de Türkmenistan’ı en üst seviyede temsil ettiği için teşekkür ederek, 15 sporcuya lüks arabanın anahtarını törenle takdim etti.

 

5

 

Ödül töreni, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın güney kısmında Köpetdağ’daki 8 kilometre uzunluğundaki Sağlık yolunun başlangıç noktasında gerçekleştirildi. Sabahın erken saatlerinde tören alanına gelen Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov yaptığı konuşmasında, Türkmenistan’da sporun geliştirilmesine büyük önem verdildiğini ve bunun sonucunda Türkmenistanlı sporcuların uluslararası spor müsabakalarında ülkesini temsil etme imkânına sahip olduğunu belirtti.

 

2

 

Türkmenistan’ın spor alanındaki başarılı çalışmaları sayesinde 2017 yılında Aşkabat’ta Orta Asya bölgesinde ilk defa bir uluslararası spor organizasyonuna ev sahipliği yapacaklarını kaydeden Sayın Devlet Başkanı, Eylül 2017’de yapılacak 5.Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Oyunları’nda da Türkmen sporcularının başarılı olacaklarına inandıklarını kaydetti.

Sayın Devlet Başkanı, Asya oyunlarının en üst seviyede organize etmek için Aşkabat’ta 5 milyar dolarlık ciddi bir yatırım yapılarak, dev Olimpiyat Kompleksi’nin inşa edildiğini ve 30’a yakın tesisi barındıran bu Olimpiyat Köyü’nde spor yarışlarının dünyaya yayılması için bütün imkanların seferber edildiğini ifade etti.

 

3

Daha sonra Sayın Devlet Başkanı, 2. Dünya Göçebe Oyunları’nda Türkmenistan’ı en iyi şekilde temsil eden ‘Galkınış’ atlı grubuna 30 bin dolar para hediye takdim etti. Ardından, madalya kazanan sporcuların ödülleri verildi.

Ödül törenine, Asya spor mühabirlerinin günü dolayısıyla Aşkabat’’ta düzenlenen 5. Asya Oyunları’nın tanıtımının yapılmasını öngören Uluslararası Medya Forumu için gelen heyette katıldı.

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, tören tamamlandıktan sonra yardımcıları ile bisiklet ile yoluna devam etti.

 

4

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]