Türkmenistan Bölgesel Projeler ile Devleşiyor

September 30, 2016

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un önderliğinde Orta Asya bölgesinde dev projelere imza atıyor. Ülkenin beş vilayetinden biri olan doğusundaki Lebap vilayetinde Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı yanı sıra Türkmenistan-Afganistan sınırında petrol terminali, Amu – Derya (nehrinin) üzerinde hem demiryolu hem de karayolu köprüsü gibi önemli projeler hayata geçiriliyor.

Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, dün Lebap vilayetinde çalışma ziyaretinde bulunarak, bu projelerdeki çalışmaları yerinde inceledi. Sayın Devlet Başkanı, ilk olarak Imamnazar gümrük kontrol noktasına geldi. 2008 yılında Türkmenistan ile Afganistan sınırında 4 hektar alanda kurulan gümrük kontrol noktasından her gün 250-300 civarında yük arabası geçiyor. Her gün toplam 600 bin ton yük, bunun 545 bin tonu ihraç ürünleri, 50 bin tonu transit mallar ve 5 bin tonu ithal mallardır.

Türkmenistan bu noktadan yurtdışına petrol ürünleri, gübre, çimento, buğday, pamuk yağı ve koyun yünü ihracatını gerçekleştiriyor. Ayrıca, Afganistan üzerinden İran, Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerine gıda ürünleri de ihraç edilmektedir.

Gümrük noktasındaki çalışmaları inceleyen Sayın Devlet Başkanı burada yaptığı konuşmasında, Afganistan’ın en yakın komşuları olduğunu, bu ülke ile olan münasebetlerin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini kaydetti.

Daha sonra Sayın Devlet Başkanı, sınırda 540 bin ton petrol ürünlerinin muhafaza edilmesi ve ihraç edilmesi için inşa edilmekte olan petrol terminalini gezdi.  26 hektar alana kurulan terminalde, 5 çeşit petrol ürünlerini yurtdışına ihraç etmek için bütün imkanlar oluşturuldu. Terminalde 10 rezervuar bulunmaktadır ve söz konusu depoların 6 tanesinin kapasitesi 5 bin metreküp, 4’ünün kapasitesi ise 2 bin metreküpe eşdeğerdir.

Sayın Devlet Başkanı çalışma ziyareti kapsamında Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu projesindeki çalışmalar hakkında ilgili bakanlardan bilgi aldı. 5 Haziran 2013 tarihinde bu projenin temeli atılmıştı. Bugün projenin Türkmenistan kısmındaki 85 kilometre uzunluğundaki Atamurat-İmamnazar hattı bitmek üzere. Güzergahın 82 kilometresindeki çalışmalar tamamlandı ve raylar yerine oturdu. Projenin Afganistan sınırındaki Akina istasyonuna kadar olan bölgede de çalışmalar devam ediyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov bunun yanı sıra Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattındaki çalışmaları da inceledi. Bölgesel entegrasyon için önemli olan bu proje bin 814 kilometre uzunluğunda olup, Güney Asya’nın iki devi Hindistan ve Pakistan’ın doğalgaz ihtiyacının giderilmesi öngörülmektedir.

Sayın Devlet Başkanı son olarak Amu-derya  üzerinde inşa edilmekte olan Türkmenabat-Farap demiryol ve karayolu köprüsünü inceledi. 2013 yılında inşasına başlanan bu projeler, Türkmenistan ve bütün Orta Asya ülkeleri için ulaştırma koridorunun önemli kolunu oluşturacak. Demiryolu köprüsünün uzunluğu 1750 metre, karayolu köprüsünün ise 1600 metredir.

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]