Türkmenistan Devlet Başkanı, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ı kabul etti

September 3, 2016

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı kabul etti. Devlet Başkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede, Bakan Ahmet Arslan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileterek, Türkiye Cumhuriyeti olarak Türkmenistan ile olan kardeşlik ve dostane münasebetlerine büyük önem verdiklerini kaydetti.

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, aynı zamanda Türkmenistan’ın da Türkiye ile olan münasebetlerine değer verdiklerini kaydederek, son yıllarda iki ülke ilişkilerinin yeni seviyelere ulaştığını belirtti. Türkmenistan Devlet Başkanı, iki ülke ilişkilerinin sün süratle gelişmesinde Türkmen ve Türk halklarının arasındaki tarihi ve kültürel bağların büyük rol oynadığını ifade etti.

Bu görüşmede, taraflar iki ülkenin coğrafi konumu itibariyle ulaştırma alanındaki işbirliği alanlarını değerlendirdi. Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ulaştırma sektöründeki verimli işbirliğinin global anlamda büyün önem arzettiğini kaydetti. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney yönünde ulaştırma koridorlarının kurulması için bütün imkanlara sahip olduklarını söyledi.

Devlet Başkanı, Aşkabat’ta Kasım ayında Ulaştırma konulu Uluslararası Konferansın düzenleneceğini ve sözkonusu foruma Türkiye Cumhuriyeti devlet yetkililerini de davet etti.

Türk işadamlarının Türkmenistan’daki kapsamlı sosyo-ekonomik kalkınma programının hayata geçirilmesi için büyük katkı sağladığını kaydeden Bakan Ahmet Arslan, Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi için verdiği destekden dolayı teşekkür etti.

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]